Home » DIAS » About Us » Governing Boards of the Constituent Schools – 1 April 2015 to 31 March 2020

Governing Boards of the Constituent Schools – 1 April 2015 to 31 March 2020

 

School of Celtic Studies

Chairman:
Professor Anders Ahlqvist

Appointed Members:
Professor Máire Ní Mhaonaigh
Dr Uáitéar Mac Gearailt
Professor Robin Chapman Stacey
Professor David Stifter
Professor Marged Haycock

Senior Professors (ex-officio):
Professor Liam Breatnach
Professor Ruairí Ó hUiginn (from 12 September 2016)  (Director)

School of Cosmic Physics
Chairman:
Professor Gerry Wrixon

Appointed Members:
Dr Eucharia Meehan (to 17 May 2017)
Professor Alan Watson
Dame Jocelyn Bell Burnell (to 13 November 2017)
Mr. Koen Verbruggen
Professor Laura Maraschi

Senior Professors (ex-officio):
Professor Luke Drury (Director)
Professor Chris Bean (from 1 June 2015)

School of Theoretical Physics

Chairman:
Professor Arthur Jaffe

Appointed Members:
Sir Peter Knight
Professor Don Zagier
Professor Anne Taormina
Professor Hans Benjamin Braun
Professor Sinead Ryan

Senior Professors (ex-officio):
Professor Werner Nahm (Director)
Professor Denjoe O’Connor
Professor Tony Dorlas